Páty


































































Páty
Páty központja
Páty központja



Páty címere
Páty címere
Közigazgatás
Ország
 Magyarország
Régió Közép-Magyarország
Megye Pest
Járás Budakeszi
Jogállás
község
Polgármester
Székely László (ÖF-PÁTY)[1]
Irányítószám
2071
Körzethívószám
23
Népesség
Teljes népesség 7075 fő (2015. jan. 1.)[2]
Népsűrűség 184,73 fő/km²
Földrajzi adatok
Terület 39,3 km²
Időzóna
CET, UTC+1
Elhelyezkedése


Páty (Magyarország).mw-parser-output .poziciosTerkepDoboz.keretes{padding:3px;border:1px solid #ccc;margin:0.5em 0 0.8em 1.4em;background:#f9f9f9}.mw-parser-output .poziciosTerkepDoboz.balra{float:left;clear:left}.mw-parser-output .poziciosTerkepDoboz.center{clear:both;margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output .poziciosTerkepDoboz.jobbra{float:right;clear:right}.mw-parser-output .poziciosTerkepDoboz .poziciosTerkepBelso{position:relative;margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output .poziciosTerkepDoboz.keretes .poziciosTerkepBelso{border:1px solid #ccc}.mw-parser-output .poziciosTerkepDoboz .overlay{position:absolute;top:0;left:0}.mw-parser-output .poziciosTerkepDoboz .caption{text-align:center;font-size:smaller}.mw-parser-output .poziciosTerkepFelirat{position:absolute;z-index:2;height:0}.mw-parser-output .poziciosTerkepFelirat.balra{width:0}.mw-parser-output .poziciosTerkepFelirat .mark{position:absolute;text-align:center;line-height:0}.mw-parser-output .poziciosTerkepFelirat .label{position:absolute;text-align:center;line-height:110%}.mw-parser-output .poziciosTerkepFelirat .label-left{top:-0.5em;float:right;text-align:right}.mw-parser-output .poziciosTerkepFelirat .label-right{position:relative;top:-0.5em;text-align:left}.mw-parser-output .poziciosTerkepFelirat .label>span{padding:1px}

Páty

Páty



Pozíció Magyarország térképén


é. sz. 47° 30′ 49″, k. h. 18° 49′ 29″47.51351, 18.82468Koordináták: é. sz. 47° 30′ 49″, k. h. 18° 49′ 29″47.51351, 18.82468


Páty (Pest megye)

Páty

Páty



Pozíció Pest megye térképén

Páty weboldala

Commons

A Wikimédia Commons tartalmaz Páty témájú médiaállományokat.


Páty (németül: Bath) község Pest megyében, a Budakeszi járásban.




Tartalomjegyzék






  • 1 Fekvése


  • 2 Közlekedés


  • 3 Története


  • 4 Népesség


  • 5 Nevezetességei


  • 6 Ismert emberek


  • 7 Sportélete


  • 8 Testvértelepülései


  • 9 Képek


  • 10 Jegyzetek


  • 11 További információk





Fekvése


Páty község Pest megyében, a Budapest–Zsámbék közlekedési út tengelyében, a fővárost Béccsel összekötő autópálya (M1) mentén helyezkedik el, a Budapesti Margit-szigettel nagyjából egy földrajzi szélességen, attól légvonalban kb. 16 km-re nyugatra. Lakóinak száma közel hétezer. Igazi kisváros benyomását kelti a település központja. A Budai-hegységet a Gerecsétől és a Pilistől elválasztó Zsámbéki-medence délkeleti részében épült település Budapesttől mért távolsága alig 20 kilométer közúton. A vele szomszédos helységek: Zsámbék, Tök, Budajenő, Telki, Nagykovácsi, Budakeszi, Biatorbágy, Herceghalom és Bicske. Budakeszit és a Zsámbéki-medencét a Mézes-völgy köti össze, amire találóan illik a „pátyi kapu” elnevezés. A Pátyi-medence átlagosan 180 méterrel a tengerszint felett helyezkedik el, peremvidékét 210–360 méter magas dombvidék koszorúzza. A gerincvonulatok lejtői festőien szép környezetet adnak.



Közlekedés


A településen a Budapestet Zsámbékkal összekötő 1102. számú alsórendű mellékút halad át, ezen kívül további mellékutak kötik össze Biatorbággyal (81106. jelű) és Telkivel is (11102. jelű mellékút, ez utóbbi földútként Nagykovácsiig folytatódik). Budapestről, a Kelenföld vasútállomástól induló 778-as, valamint Széna térről induló 781-es, 782-es, 784-es, 785-ös, 786-os, 787-es, 788-as és 789-es buszokkal lehet megközelíteni.


Zsámbék, Bicske és Budakeszi is sűrű autóbuszos összeköttetésben áll Páttyal. Mindhárom város fontos térségi központ középiskolákkal, bevásárlóközpontokkal, ipari parkokkal, piacokkal.


A településnek vasútállomása nincs, de 6 kilométerre fekszik az 1-es vasútvonal biatorbágyi vasútállomása, ahonnan fél óra alatt lehet eljutni vonattal mind Tatabányára, mind a fővárosba (Déli pályaudvar) az S10-es elővárosi személyvonatokkal. Ezekkel a vonatokkal 1 óra 34 perc alatt lehet eljutni Győrbe is.



Története


A település ősidők óta lakott hely. Kőkori, réz- és bronzkori emlékei a helyi és környékbeli birtokosok magángyűjteményébe kerültek, de a vidékről a Nemzeti Múzeum is gazdag leletanyagot őriz.
A római kori feliratos kövek tanúsága szerint a határban lévő Főkút forrás gyógyító hatása hamar felkeltette az aquincumi táborváros előkelő lakóinak érdeklődését. Fürdőt építettek a gyógyító forrás mellé, a települést pedig, mint jelentős középbirtokot, felvirágoztatták.
A falu nevét először egy adománylevél említi, amely 1286-ban, a virágvasárnapot követő ötödik vasárnapon (május 12-én) kelt.
A mohácsi csata után Páty is török uralom alá került, ám eltérően a környező települések többségétől, lakossága kisebb-nagyobb megszakításokkal mindvégig megmaradt.


A település 2007-ben a Pilisvörösváriból a Budaörsi kistérségbe került át, 2013-ban pedig a Budakeszi járás része lett.



Népesség


A település népességének változása:



A 2011-es népszámlálás során a lakosok 89,6%-a magyarnak, 2% cigánynak, 0,2% lengyelnek, 2,3% németnek, 0,4% románnak, 0,2% szlováknak mondta magát (10,2% nem nyilatkozott; a kettős identitások miatt a végösszeg nagyobb lehet 100%-nál). A vallási megoszlás a következő volt: római katolikus 30,9%, református 22%, evangélikus 1%, görögkatolikus 1,2%, felekezeten kívüli 18,1% (24,3% nem nyilatkozott).[3]


A faluban cigány és német kisebbségi önkormányzat működik.



Nevezetességei




A pátyi pincesor




  • Splényi–Váradi kastély (más néven Várady-kastély)

  • Református templom

  • Országzászló

  • I. és II. világháborús emlékmű

  • Római katolikus templom

  • Pincesor

  • Helytörténeti gyűjtemény

  • Veterán Autók és Motorkerékpárok Múzeuma

  • Rabec-kanyar – kiváló kiránduló hely a fenyvesben; télen sízésre is alkalmas


  • Turul-szobor (2007)[4]

  • A bányatetőről gyönyörű kilátás nyílik a Zsámbéki-medencére.

  • A medencét nyugatról határoló Nagy-kopasz csúcsán álló Csergezán kilátóból minden égtáj felé messzire látni

  • Minden év júniusában megrendezett Pincenapok (pátyi falunap)



Ismert emberek


  • Itt született 1865. szeptember 8-án Eisler Mátyás hebraista szakíró, Kolozsvár főrabbija, egyetemi magántanár.


Sportélete


A Pátyi SE egy amatőr labdarúgócsapat Pest megyében a Zsámbéki-medencében. A csapat korábbi neve a 2000-es évek elején Lindab FC Páty volt. Jelenleg a Pest megyei Nyugati csoport harmadosztályában szerepelnek. Az egyesület 2011-ben alakult a felnőtt labdarúgó csapata pedig 2014-2015-ös szezonban, ahol a Pest megye Nyugati csoportjában indult és a 6. helyen végzett. A mérkőzéseiket Pátyon a Pátyi Sportpályán szokták játszani. A Pátyi[5] Önkormányzat 2014-ben elindult az MLSZ Országos Pályaépítési Programján. A beadott pályázat nyert, a kivitelezőket az MLSZ versenyeztette meg és választotta ki a nyertest. A pálya fejlesztése 2015 májusában indult és 2015 augusztus végéig tartott.




  1. Páty települési választás eredményei (magyar nyelven) (html). Nemzeti Választási Iroda, 2014. október 12. (Hozzáférés: 2018. május 12.)


  2. Magyarország közigazgatási helynévkönyve, 2015. január 1. (magyar és angol nyelven). Központi Statisztikai Hivatal, 2015. szeptember 3. (Hozzáférés: 2015. szeptember 4.)


  3. Páty Helységnévtár


  4. Jeloszlop. Köztérkép. (Hozzáférés: 2018. február 19.)





http://patyise.hu/http://paty.hu/hirek/a-patyi-labdarugas-fejlesztese



Testvértelepülései




  • Németország Kirchheim bei München, Németország


  • Románia Zsobok, Erdély, Szilágyság



Képek






Jegyzetek





További információk



  • Páty Lap.hu oldala

  • Páty az utazom.com honlapján

  • Légi felvételek Pátyról







  • MagyarországMagyarország-portál


  • FöldrajzFöldrajzportál








Popular posts from this blog

Михайлов, Христо

Центральная группа войск

Троллейбус